İlaç Fiyatları

Roundup Ot İlacı Fiyatı 2023

Roundup Ot İlacı Fiyatı

Roundup ot ilacı fiyatı ilacın litresine göre değişkenlik gösterir. Roundup ot ilacı kullanımı için litrelik fiyatları şu şekildedir:

 • 1 litre Roundup ot ilacı fiyatı 200 TL,
 • 5 litre Roundup ot ilacı fiyatı 1.200 TL
 • Roundup ot ilacı 15 litre olarak da satıştadır fakat fiyat bilgisi mevcut değildir. 15 litrelik Roundup ot ilacı fiyat bilgisi için tedarikçiyle iletişime geçilmesi önerilir.

Roundup ot ilacı fiyatı, toptan tedariklerde farklılık gösterebilir.

Roundup Ot İlacı Fiyatı
Roundup Ot İlacı Fiyatı

Roundup Ot İlacı Ne İşe Yarar?

Roundup ot ilacı otları kurutma özelliğine sahiptir. Roundup, bahçelerde veya tarım alanlarındaki yabani ve ayrık otlarının kurutulmasını sağlar. Roundup ot ilacı uygulaması, bu zararlı otların büyüme dönemine denk getirilmelidir. Aksi taktirde ilaçtan daha az verim alınmasına sebep olur. Özellikle, yabani ve zararlı otların çiçek verme dönemleri bu ilacın uygulanması için en doğru zamandır.

Çiçek verme dönemlerinde otlar daha hassas olurlar. Bu şekilde Roundup ot ilacına karşı dirençleri düşer.

Ayrıca zeytin pamukçuk ilacı fiyatı için tıklayınız.

Roundup Ot İlacı Nasıl Kullanılır?

Roundup ot ilacı kullanım miktarı doğru yapıldığı taktirde başarılı sonuçlar verir. İlaçtan tam randıman almak için, doğru kullanımda bulunmak çok önemlidir. Roundup ot ilacı şu şekilde kullanılır:

 • 15 litre suya 250 ml Roundup ot ilacı
 • 30 litre suya 500 ml Roundup ot ilacı
 • 45 litre suya 750 ml Roundup ot ilacı

Roundup ot ilacı kullanacak olan kişiler, oran orantı yöntemiyle kullanılacak su miktarına göre ilacın miktarını belirleyebilirler. İlaçlama doğru ve önerilen şekilde yapıldığı taktirde otlarda 7 ila 10 gün içinde kuruma meydana gelir.

Roundup Ot İlacı Zararları Nelerdir?

Roundup ot ilacı zararları özellikle hakkında açılan davalar ile Türkiye’nin gündemine oturmuştur. Roundup ot ilacını üreten Bayer firmasına, ilaçla alakalı toplam 125 bin dava açılmıştır. Roundup ot ilacı içerdiği “glifosat” sebebiyle çok sayıda tartışmaya sebep olmuştur.

Yapılan araştırmalar sonucunda glifosat’ın insan bedenine zarar verebileceği ortaya çıkmıştır. Glifosata maruz kalınması durumunda şu sağlık problemlerinin yaşanabileceği iddia ediliyor:

 • Kanser (Özellikle oto immün kanser türü olan lenf kanseri)
 • Çocuklarda doğum kusurları
 • Oto immün sistemi sorunları (bağışıklık sistemi)
 • Astım ve nefes darlığı
 • Beyin ve sinir sistemi hasarları
 • Üreme sisteminde hasarlar
 • Çocuklarda gelişim sistemi hasarları

Roundup ot ilacı fiyatı trendyol için tıklayınız.

Tarım zehirlerine fazla maruz kalındığı durumlarda, belirtilen olumsuz sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Üretici firma Bayer’e açılan “Roundup” davasında, firma tarafından 95 bin kişiye toplam 11 milyar dolar tazminat ödenmiştir. Bu ödemeler Roundup ot ilacının lenf kanserine sebep olduğu iddiası üzerine yapılmıştır.

Görülen davaların akabinde üretici firma Bayer’den çarpıcı bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre, ilaç kaynaklı lenf kanserine yakalanabilecek diğer kişilere ileride açılabilecek davalarda ödenmek üzere 1 milyar doların üzerinde bütçe ayırdıkları ortaya çıktı.

Roundup Ot İlacı Fiyatı
Roundup Ot İlacı Fiyatı

Roundup ot ilacı kullanımı ile alakalı vahim iddialar kimi kullanıcıları ilaç kullanımıyla alakalı tereddüte düşürmüştür. Bayer, glifosat ve kanser arasında bağlantı olup olmadığını araştıran kuruluşlara da belli miktarlarda bağışlar yaptığını açıkladı.

Roundup Ot İlacı Tarihi Geçerse Ne Olur?

Tarihi geçmiş Roundup ot ilacı kesinlikle kullanılmamalıdır. Tarım ilaçları, içerdiği yüksek kimyasallar sebebiyle çok dikkatli kullanılmalıdır. Tarihi geçen Roundup ot ilacı hem kullanılan tarım arazisine hem de insan bünyesine zarar verebilir.

Tarihi geçmiş hiçbir tarım ilacı kullanılmamalıdır. Tarihi geçmiş olan ilaçlar etkinliğini kaybetmiş olabileceği için kullanım alanında etki etmeyebilir veya olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Roundup Ot İlacı Hangi Bitkilerde Kullanılır?

Roundup ot ilacı kullanım alanları ayrık otu, yabani otlar ve zararlı otlardır. Bu otların kurutulmasında Roundup ot ilacı büyük rol oynar. İlacın kullanımını takip eden 1 hafta 10 gün içinde, kullanılan alandaki yabani ve ayrıksı otlarda kuruma meydana gelir.

Roundup ot ilacı yalnızca kurutulmak istenen otların bulunduğu bölgede kullanılmalıdır. Aksi taktirde yetiştirilmek istenen bitkilere ciddi zararlar verebilir.

Ot İlacı Hangi Aylarda Atılır?

Ot ilacı atma zamanı genellikle ayrık otlarının veya yabani otların çiçek açma dönemidir. Bu dönemler, Roundup ot ilacından en fazla verim alınabilecek dönemlerdir. Roundup ot ilacı doğru miktarlarda çözündürülüp uygulansa dahi, yanlış zamana denk getirilmiş uygulamalarda ilaçtan alınan verim azalır. Bu sebeple, ilacın uygulanacağı zaman çok önemlidir.

Yabani Otların Çıkmaması İçin Ne Yapılmalı?

Yabani otları engellemek için yalnızca Roundup ot ilacı kullanımı gerek yoktur. Eğer yabani otlar büyük bir yere yayılmamış ise, doğal yöntemlerle de kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Yabani otların çıkmasını engellemek veya var olanları kurutmak için en çok tercih edilen doğal yöntem “beyaz sirkedir. Beyaz sirke, yabani otları engelleme özelliğine sahiptir. Beyaz sirke, kurutmak istenen otların üstüne bir miktar sıkılmalıdır. Eğer daha yüksek verim alınmak isteniyorsa, 4 veya 5 litre beyaz sirkeye bir fincan kaya tuzu koyulup karıştırılmalıdır. Bu sayede beyaz sirke yabani otlar üzerinde daha etkili olur.

Başa dön tuşu