İlaç Fiyatları

Zolgensma İlacı Fiyatı 2023

Zolgensma ilacı fiyatı tedavinin uygulandığı ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Zolgensma gen ilacının piyasa ortalaması fiyatı yaklaşık 2.1 milyon dolardır. Zolgensma, dünyadaki en pahalı ilaçlardan biridir. Zolgensma Avrupa İlaç Kurumu tarafından 2020 yılında onaylanmış ve piyasaya çıkma izni almıştır.

Zolgensma aynı zamanda ABD, Kanada, Japonya ve İsrail’de de onay almıştır. Zolgensma tedavisi Türkiye’de yapılamaz. SMA hastası çocuk sahibi olan ebeveynler, yurtdışındaki tedavi imkanlarından faydalanmak için, SMA hastalığı tedavisi için gereken 2.1 milyon dolar tutarındaki parayı toplamalıdır. Ülkemizde, SMA hastası çocuklar için çok sayıda yardım kampanyası düzenleniyor. Bu kampanyalar sayesinde, çok sayıda SMA hastası çocuk yurtdışındaki tedavi imkanından faydalanmıştır.

Zolgensma İlacı Ne için Kullanılır?

Zolgensma kullanım alanı SMA kas hastalığına yöneliktir. Bir kas hastalığı olan SMA, vücuttaki kasları günden güne eritir ve ölümcül bir hastalıktır. SMA hastalığı tedavisi için Zolgensma dışında onay almış başka bir tedavi yöntemi yoktur.

SMA hastalığının tek tedavi yöntemi olan Zolgensma, her yıl birçok SMA hastası çocuklara uygulanır.

Zyban sigara bıraktırma ilacı fiyatı için tıklayınız.

Zolgensma İlacının Fiyatı Neden Yüksek?

Zolgensma ilacı fiyatı, Zolgensma

Zolgensma İlacı Fiyatı 2023
Zolgensma İlacı Fiyatı 2023

’nın pahalı olma sebebi ilaçla alakalı yürütülen ar-ge çalışmalıdır. Her yıl milyonlarca dolar, Zolgensma tedavisi için yürütülen ar-ge çalışmalarına ayrılır. Zolgensma ilaç tedavisinin yüksek olmasının bir başka sebebi, bu gen tedavisiyle alakalı herhangi bir tavan fiyatın olmamasından kaynaklanır.

SMA dünya çapında çok sık görülen bir hastalık değildir. Hem nadir görülmesi hem de bu hastalığın ölümcül boyutları SMA tedavisi yöntemlerini daha da zorlaştırır. Bu nedenle ar-ge çalışmaları bu nadir hastalığa sahip olan az sayıda çocuk üzerinde gerçekleştirilir. Bu da ar-ge maliyetini artırır ve ilacın fiyatının yüksek olmasına sebep olur.

Daha önceki yıllarda Zolgensma için deneme çalışmaları yürütülüyordu. Bu çalışmalara katılan hastalar, Zolgensma ilacından ücretsiz olarak faydalanabiliyordu. Fakat ilacın AB, ABD, Japonya, Kanada, İsrail ve Hollanda’dan onay almasıyla beraber deneme süreçleri sonlanmıştır.

Zolgensma İlacı Türkiye’de Var mı?

Zolgensma Türkiye’de uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. SMA hastalığı ile mücadele eden çocukların yurtdışında tedavi olması gerekir. Zolgensma’nın Türkiye’de olmamasının en büyük sebebi yüksek ilaç fiyatıdır.

Zolgensma bilgi webtekno için tıklayınız.

SMA Hastalığı Tedavisi İçin Ne Kadar Para Lazım?

SMA tedavisi için gereken para 2.1 milyon dolardır. Türkiye’de ve dünyanın diğer ülkelerinde Zolgensma tedavisinden faydalanmak isteyen SMA hastalığı için sıklıkla yardım kampanyaları yürütülür. İlerleyen süreçte Zolgensma ilaç fiyatının ne olacağı bilinmemekle birlikte, yakın zamanda tedavi masrafının düşlenmesi beklenmiyor.

Zolgensma İlacı Fiyatı
Zolgensma İlacı Fiyatı

SMA hastalığı için yürütülen yardım kampanyalarının kesinlikle valilik onaylı olması gerekir. Valilik onayı olmayan her türlü kampanya ve yardım toplama işlemi yasa dışıdır. Günümüzde ne yazık ki konuyla alakalı istismarlar mevcuttur. Bu yüzden bağış yapılan kampanyanın valilik izni kontrol edilmelidir.

Zolgensma Hangi Ülkelerde Ücretsiz?

Zolgensma özel bir ilaç şirketi tarafından üretilir ve ücretlidir, dolayısıyla Zolgensma ücretsiz olan ülkeler söz konusu değildir. Zolgensma tedavisi her ülkede uygulanmaz. Zolgensma tedavisi veren ülkeler şu şekildedir:

  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Bütün AB ülkeleri
  • Japonya
  • İsrail
  • Kanada
  • Hollanda (özel erişim programı ile)

Bu ülkelere gidilerek SMA tedavisinden faydalanılabilir.

Dubai’de SMA Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Dubai SMA tedavi ücreti 1.8 milyon dolardır. Ayrıca Macaristan’da da bu ücret 1.8 milyon dolardır. Dubai’deki SMA tedavisinden Türkiye’den faydalanan ilk hasta Eda Nur bebek olmuştur. SMA kas hastalığına sahip olan Eda Nur’un ailesi 640 gün içinde yürüttükleri yardım kampanyasıyla 1.8 milyon dolar toplamayı başarabilmişlerdir.

Eda Nur bebek, para toplandıktan sonra ailesiyle beraber Dubai’ye gidip, gen tedavisi almıştır ve kendisinin sağlık durumu şu an çok iyidir.

SMA Hangi Yaşa Kadar Tedavi Edilebilir?

SMA tedavisi olmak için dikkat edilen unsur, SMA hastası çocuğun 21 kilo altında olmasıdır. 21 kilo altındaki bütün çocuklar ücret mukabilinde Zolgensma tedavisinden faydalanabilir. Bu kiloyu geçen çocuklar için ise maalesef tedavi mümkün değildir.

SMA tedavisi için kilo sınırı bulunduğundan dolayı, SMA hastası çocuğa sahip olan aileler yardım kampanyalarını hızla tamamlamak isterler. Bu durumda bağışların hızlı toplanması çok önemlidir. Vaktinde bağış toplayamayan aileler için ne yazık ki tedavi kapısı kapanır.

Türkiye’de Kaç SMA Hastası Var?

Türkiye’de SMA hastası sayısı yaklaşık olarak 3 bindir. Bu sayı hastalığın ne kadar nadir görüldüğüyle ilgili ipucu taşır. SMA hastalığı önüne geçmek için eşlerin SMA testi yaptırıp taşıyıcı olup olmadıklarını öğrenmeleri hayatı önem taşır.

Eşlerin anne baba olmadan önce yaptıracakları SMA testleri, hastalığın kesin olarak önüne geçer. SMA taşıyıcısı olan anne babaların çocukları için SMA ihtimaller şu şekildedir:

  • %25 SMA hastası
  • %25 sağlıklı
  • %50 anne ve babada olduğu gibi SMA taşıyıcısı

SMA hastalığı, genetik bir hastalıktır. Taşıyıcılık testi pozitif veya riskli çıkan eşlerin çocuklarında da yüksek ihtimalle taşıyıcılık veya hastalık görülür. Yukarıda belirtilen oranlara göre doğan çocuğun tamamen sağlıklı olma ihtimali %25’dir. SMA testlerinin evlilik öncesi mutlaka yaptırılması önerilir.

Başa dön tuşu